Drukuj
Odsłony: 19458
wolontariusze

     Od połowy marca br. kiedy w naszej przestrzeni miejskiej zaczęły obowiązywać nakazy sanitarne związane z pandemią koronawirusa w mieście uruchomiono punkt koordynacji pomocy dla osób starszych i niesamodzielnych. Punkt prowadzą pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, początkowo byli wspierani przez harcerzy. Jednak wraz z upływem kolejnych dni rzesza osób chcących nieść pomoc rosła. Dziś jest ich znacznie więcej, to dzięki nim wielu potrzebujących mieszkańców otrzymuje ciepły posiłek, lekarstwa i wsparcie.

     Utworzenie w Starachowicach punktu pomocy związane było z pandemią COVID-19. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej wraz z ZHP Hufiec Starachowice podjął działania w celu pomocy osobom starszym, niepełnosprawnym, niesamodzielnym, które w dobie pandemii zmuszone są do pozostania w izolacji ze względu na wysokie ryzyko zakażenia. Formy pomocy to między innymi: zakup i dostawa żywności do miejsca zamieszkania lub pobytu, realizacja recept, zakup dostawa leków, a także wsparcie telefoniczne dla osób, dotkniętych poczuciem zagrożenia i osamotnienia.

Następnie w powyższą inicjatywę włączyły się również inne podmioty działające na terenie Gminy Starachowice tj: Widzialna Ręka, Katolickie Stowarzyszenie Niepełnosprawnych- Świetlica Motylkowe Wzgórze, FKS Łazy, Związek Dużych Rodzin 3+, Parafia Matki Boskiej Częstochowskiej, Starachowickiego Klubu Karate Kyokushin "Senshi" oraz wiele osób prywatnych, łącznie ok. 70 osób.

 

FB IMG 1590743479352

 

- Do dnia dzisiejszego wolontariusze udzielili wsparcia ponad 150 osobom realizując kilkaset różnych form pomocy. Działalność pomocowa obejmuje zarówno zakupy art. codziennych, jak też wykup leków zarówno na miejscu jak i wyjazdowo, np. wyjazdy do Kielc po zestawy do chemioterapii domowej – informuje Piotr Ambroszczyk zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

 

FB IMG 1590743473337

FB IMG 1590743489897

 

       

            Dodatkową inicjatywą podjętą przez wolontariat jest zorganizowanie zbiórki art. żywnościowych pod hasłem „Wspólny Kocioł”. Artykuły żywnościowe z krótkim terminem przydatności wolontariusze z KSNŚ „Motylkowe Wzgórze” systematycznie roznoszą osobom w trudnej sytuacji życiowej. Rezerwy które powstają (art. z długim terminem przydatności) gromadzone są w Parafii MBCZ na Łazach celem uruchomienia ich w czasie potrzeby.

- Dzięki uprzejmości Pana Tomasza Nowackiego który ofiarował wolontariuszom w pełni zatankowany samochód osobowy jest możliwa realizacja zleceń na terenie całego miasta w tym szybka interwencja w sytuacjach nagłych – mówi przedstawiciel MOPS-u – Natomiast dzięki współpracy z Kielecko-Ostrowieckim Ośrodkiem Wsparcia Pomocy Społecznej oraz Spółdzielnią Socjalną AGAWA uruchomiliśmy od dnia 06.05.2020 r. dostawę bezpłatnych posiłków dla 105 mieszkańców Starachowic dotkniętych skutkami COVID-19.

     W usługi wolontariackie włączyli się też starachowiccy przedsiębiorcy. Firma Daro-Taxi zaoferowała swoje usługi związane z zaopatrywaniem z art. żywnościowe (zakupy) osoby przebywające na kwarantannie, natomiast Pan Krzysztof Peryt świadczył tym osobom sprzedaż na dowóz.

    W czasie pandemii wolontariusze nie zapomnieli również o zwierzętach. Osoby związane ze Schroniskiem w Rudniku podjęły się wyprowadzania na spacery czworonogów osób starszych, schorowanych, niepełnosprawnych czy też przebywających w czasowej kwarantannie.

Wszystkie działania są koordynowane przez Prezydenta Miasta Starachowice, Marka Materka dzięki któremu wolontariusze zaopatrzeni są w środku ochrony osobistej tj. rękawiczki, maseczki. przyłbice, woreczki na gotówkę, jak również posiadają identyfikatory wolontariusza- aby zapobiec podawania się za wolontariuszy innych osób.

 

received 3280688518660856

 

- W czasie powszechnej izolacji, kiedy osoby starsze, niesamodzielne, chore powinny maksymalnie ograniczać wychodzenie z domu, staramy się jako gmina zorganizować niezbędną pomoc. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej przy współpracy z Hufcem ZHP zorganizował wolontariat kryzysowy oferując pomoc wolontariuszy w robieniu zakupów pierwszej potrzeby czy wykupieniu leków – mówi Prezydent Miasta Marek Materek - Dziękuję wszystkim, którzy w trakcie trwania akcji przyłączyli się do organizowanych działań, firmom, harcerzom i wolontariuszom którzy codziennie niosą pomoc osobom niesamodzielnym. Dziękuję pracownikom MOPS-u, którzy wkładają całe serce w to, aby pomoc ta trafiła do najbardziej potrzebujących. To ważne, aby w tym trudnym czasie nikt nie był sam i pozostawiony bez pomocy. Dziękuję wolontariuszom Widzialnej ręki, którzy odwalili kawał dobrej roboty w ostatnich miesiącach i robią ją nadal każdego dnia. Wszystkim ludziom dobrej woli, którzy dołożyli swoją cegiełkę do tego wspólnego dzieła pomocy, tym którzy tej pomocy potrzebują, a także pracownikom naszego szpitala serdecznie dziękuję.

Wolontariat będzie funkcjonował co najmniej, do momentu zniesienia wszelkich obostrzeń związanych z pandemią COVID-19.