Drukuj
Odsłony: 22196

Stworzenie "Słownika biograficznego Starachowiczan" i biografii miasta dla dzieci, inscenizacje teatralne ukazujące wydarzenia z przeszłości miasta, wystawy plenerowe, pikniki sportowe, gry terenowe, konkursy dla mieszkańców czy działanie rewitalizacyjne dotyczące starachowickiego Wierzbnika, placu Rynek czy dworca kolejowego to jedne z najważniejszych inicjatyw zaplanowanych przez władze miasta z okazji obchodów 400. rocznicy wydania przywileju lokacyjnego dla Wierzbnika. W czwartek w Urzędzie Miejskim zastępca Prezydenta Miasta zaprezentował większość pomysłów na uczczenie tej rocznicy oraz oficjalnie zainicjował cykl spotkań, w której uczestniczyć będą władze miasta i powiatu, a także organizacje pozarządowe, miejskie instytucje oraz mieszkańcy Starachowic. 

- Przed nami kilkanaście miesięcy spotkań, wydarzeń i realizacji inicjatyw wchodzących w skład obchodów 400. rocznicy wydania przywileju lokacyjnego dla Wierzbnika. Zaczynamy we wrześniu 2023 roku podczas „Dni Starachowic”, a finał tych obchodów zaplanowaliśmy na kolejny rok. Dziś prezentujemy Państwu nasze pomysły na organizację wydarzeń dotyczących tego faktu, ale również pomysły licznych przedsięwzięć i inicjatyw związanych z liniami programowymi obchodów czy rewitalizacją Wierzbnika. Zależy Nam na atrakcyjnym programie, który ma przyciągać do aktywnego działu nie tylko mieszkańców naszego miasta. Chcemy by razem z nami świętowali mieszkańcy całego powiatu i gmin ościennych, ale również chcemy zaprosić do nas całe województwo czy gości z całej Polski – zapewnił Zastępca Prezydenta Miasta Starachowice Marcin Gołębiowski podczas czwartkowego spotkania w Urzędzie Miejskim.

Rozpoczynamy cykl spotkań

Spotkanie rozpoczęło oficjalnie cykl debat i dyskusji na temat planowanego kalendarza imprez miejskich propagujących 400-lecie wydania przywileju lokacyjnego dla Wierzbnika. Przypomnijmy, iż przywilej rozpoczynający symbolicznie historię Wierzbnika i Starachowic został wydany przez króla Zygmunta III Wazę w dniu 16 stycznia 1624 roku. 11 lat później lokację, czyli osadzenie miasta potwierdził Władysław IV. Tak właśnie rozpoczyna się historia Starachowic i Wierzbnika, których wspólne i nierozerwalne dzieje nadały tożsamość grodu nad Kamienną.

dsc 1001

- Chcemy zainteresować historią wszystkich mieszkańców naszego miasta. Do aktywnego udziału i wspólnych rozważań na temat pomysłów zapraszamy więc wszystkich starachowiczan. To będą obchody dla każdego z Nas. Dziś spotykamy się po raz pierwszy i odsłaniamy nasze plany, ale liczę na to, że w kolejnych spotkaniach będziemy już rozmawiać o szczegółach. Przed rozpoczęciem wakacji planujemy jeszcze co najmniej dwa spotkania, na które już dziś serdecznie zapraszam – dodał zastępca Prezydenta Miasta.

dsc 0974

W czwartkowym spotkaniu w Sali „Olimpia” Urzędu Miejskiego udział wzięli wicestarosta starachowicki Dariusz Dąbrowski, radni Rady Miejskiej, przedstawiciele organizacji pozarządowych i starachowickich szkół, członkowie Komitetu Rewitalizacji oraz mieszkańcy. Uczestnicy spotkania poznali oficjalnie pięć najważniejszych linii programowych zaplanowanych obchodów oraz listę przedsięwzięć zaplanowanych w ich ramach.

ludger stawski panorama rynku

EDUKACJA

dsc 0969

KULTURA

dsc 0976

SPORT

dsc 0991

LINIA SPOŁECZNA

dsc 0993

REWITALIZACJA WIERZBNIKA

Działania budowlane (projektowane poprzedzone konsultacjami społecznymi)

Przestrzeń publiczna, zieleń i mała architektura (projekt)

dsc 0966

dsc 0988

dsc 0998

dsc 0984