Pliki cookie pomagają nam udostępniać nasze usługi. Korzystając z tych usług, zgadzasz się na użycie plików cookie. Więcej informacji

W dniach 6-7 grudnia 2017 r. w Starachowicach gościła delegacja 19 przedstawicieli samorządów i organizacji pozarządowych z Mołdawii. Celem ich wizyty było zapoznanie się z procesem rewitalizacji w Starachowicach. 

Wizyta studyjna została zorganizowana przez Ministerstwo Rozwoju w ramach Programu Polska Pomoc i jest kolejnym etapem współpracy Gminy Starachowice z Ministerstwem przy wsparciu Mołdawii w implementacji Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego na lata 2016-2020.

W pierwszym dniu wizyty (6 grudnia) delegacja z Mołdawii uczestniczyła w spotkaniach i szkoleniach zorganizowanych w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach. Delegację przywitał Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek, zaznaczając, iż bardzo cieszy go ta współpraca i jest mu niezmiernie miło gościć wszystkich tym razem w Starachowicach. Ze strony mołdawskiej przywitał wszystkich Pan Igor Malai - Dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego w Ministerstwie Rolnictwa, Rozwoju Regionalnego i Środowiska Republiki Mołdawii.

Następnie historię miasta i muzeum oraz ofertę placówki przedstawił Dyrektor Muzeum Pan Paweł Kołodziejski. Po rysie historycznym, uwarunkowania przestrzenno-funkcjonalne na obszarze rewitalizacji omówił Architekt Miejski - Pan Marcin Bednarczyk. Bardzo ważnym punktem programu było spotkanie delegacji z mieszkańcami miasta, młodzieżą oraz przedstawicielami organizacji pozarządowych. Delegację najbardziej ciekawiło jaki stosunek do rewitalizacji mają mieszkańcy, jakie działania podejmują organizacje, aby wspomóc ten proces oraz jakie są największe problemy i potrzeby mieszkańców. Na zakończenie dnia odbył się warsztat „Plan rewitalizacji – pierwsze kroki”.

img 0909 25319645 1833132453397436 1367357866 o

Drugi dzień wizyty rozpoczął się od spotkania w Świetlicy Środowiskowej "Sukces" w Starachowickim Centrum Kultury, gdzie delegacja zapoznała się z funkcjonowaniem i ofertą placówki oraz z projektem "Starachowickie Centrum Interwencji Kryzysowej". Następnie goście z Mołdawii odbyli spacer po obszarze rewitalizacji w tym m.in. Osiedlu Wzgórze, Parku Miejskim, Szlakowisku, Pasterniku oraz Wierzbniku. Goście z Mołdawii na koniec wizyty mieli również możliwość odwiedzenia Domu Seniora "Manhattan", gdzie zapoznali się z polityką senioralną miasta.

 

Przedstawiciele delegacji podkreślali, iż wizyta była dla nich bardzo cenna i wrócą do Mołdawii z wieloma konkretnymi pomysłami i inspiracjami do wdrożenia w swoich miastach. Szczególnie ważne dla nich było połączenie aspektu społecznego z inwestycjami infrastrukturalnymi w procesie rewitalizacji oraz zapoznanie się z inicjatywami społecznymi takimi jak: świetlica środowiskowa, spółdzielnia socjalna, budżet obywatelski, Program Inicjatyw Lokalnych czy polityka senioralna. 

Mołdawianie szukają inspiracji do rewitalizacji - MATERIAŁ TVP KIELCE

Modelowa Rewitalizacja Miast

Rozpoczęliśmy jedno z najważniejszych przedsięwzięć dla Starachowic, które będzie realizowane w ciągu najbliższych kilku lat - REWITALIZACJA miasta. Przed nami duże wyzwania, ogromne możliwości i szansa na zmianę przestrzeni miejskiej.


Drodzy Mieszkańcy, zapraszamy Was do tworzenia tej przestrzeni. Wspólnie możemy sprawić, że poprawią się warunki codziennego życia, estetyka miasta,... że będziemy mieszkać w lepszym miejscu.

Odwiedź nas na Facebooku!

facebook

logo popt

logo ue fundusze