Pliki cookie pomagają nam udostępniać nasze usługi. Korzystając z tych usług, zgadzasz się na użycie plików cookie. Więcej informacji

Obywatele Ukrainy, którzy przekroczyli granicę RP po 24.02.2022r. w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa mogą ubiegać się o pomoc i wspracie z CUS. W tym celu, po uzyskaniu nr PESEL z Urzędu Miejskiego, ul. Radomska 45, trzeba zgłosić się do naszej instytucji, ul. Majówka 21a w godzinach pracy urzędu od 7.00 do 15.00 od poniedziałku do piątku, do punktu informacyjnego na parterze budynku, na wprost wejścia głównego. Należy wówczas podać pracownikowi adres, pod którym rodzina zamieszkuje i poczekać na pracownika socjalnego. Umówiony zostanie termin odwiedzin pracownika w miejscu pobytu oraz uzgodnione formy pomocy.

1. Należy pamiętać aby zabrać ze sobą dokument z nr PESEL, dokument ze Straży Granicznej otrzymany przy przekroczeniu granicy oraz przygotować informację czy został złożony wniosek o udzielenie ochrony międzynarodowej.

2. Aby uzyskać pomoc finansową należy posiadać również nr konta bankowego, na który przekazana zostanie jednorazowa zapomoga w wys. 300,00 zł.

3. Pracownik socjalny poinformuje o możliwości zarejestrowania się w PUP, ul. Radomska 76 – osób, które chcą podjąć zatrudnienie i porozmawiać z doradcą zawodowym.

4. Inną formą pomocy jest przyznanie wsparcia finansowego w formie zasiłku okresowego lub zasiłku celowego za zakup posiłku oraz możliwość opłacenia przez gminę obiadów w szkole dla dzieci.

5. Obywatel Ukrainy może skorzystać również z pomocy w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa, i w tym celu musi zgłosić się do pracownika socjalnego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania osoby w celu uzupełnienia druku kwalifikującego do odbioru pomocy żywnościowej. Pracownik socjalny poinformuje o miejscu odbioru produktów.

Świadczenia z pomocy społecznej będą miały charakter doraźny, krótkoterminowy (np. jeden, dwa miesiące), stanowiąc wsparcie w przezwyciężaniu trudnych sytuacji życiowych i zabezpieczając najpilniejsze wydatki bytowe: osób w podeszłym wieku, osób niepełnosprawnych, matek z małymi dziećmi.

6. Jeśli rodzic będzie chciał uzyskać świadczenia rodzinne lub stypendium szkolne zostanie zaproszony do Działu Świadczeń Rodzinnych i Alimentacyjnych, parter budynku, pokój nr 1 celem złożenia odpowiednich wniosków – tam również potrzebny będzie nr konta bankowego.

7. Aby uzyskać świadczenie wychowawcze na dzieci (tzw. 500+), świadczenie Dobry start trzeba będzie zwrócić się do ZUS, ul. Radomska 31a.

Aby ułatwić oraz przyspieszyć rozpoznanie sytuacji w urzędzie, jeśli jest taka możliwość, prosimy o przyjście razem z osobą posługującą się językiem polskim.

Poniżej zamieszczamy ulotkę informacyjną w języku polskim oraz ukraińskim.

ulotka_informacyjna.pdf

Modelowa Rewitalizacja Miast

Rozpoczęliśmy jedno z najważniejszych przedsięwzięć dla Starachowic, które będzie realizowane w ciągu najbliższych kilku lat - REWITALIZACJA miasta. Przed nami duże wyzwania, ogromne możliwości i szansa na zmianę przestrzeni miejskiej.


Drodzy Mieszkańcy, zapraszamy Was do tworzenia tej przestrzeni. Wspólnie możemy sprawić, że poprawią się warunki codziennego życia, estetyka miasta,... że będziemy mieszkać w lepszym miejscu.

Odwiedź nas na Facebooku!

facebook

logo popt

logo ue fundusze