Pliki cookie pomagają nam udostępniać nasze usługi. Korzystając z tych usług, zgadzasz się na użycie plików cookie. Więcej informacji

Mimo trwającej pandemii i wynikającej z niej obostrzeń wspólnie z naszymi partnerami międzynarodowymi kontynuujemy realizację projektu "Cities for YOUth" w ramach Programu Erasmus+. Koncentrujemy się obecnie na kształcie polityk młodzieżowych w państwach Unii Europejskiej i przygotowujemy się do wymian młodzieżowych.

Głównym celem projektu jest wymiana dobrych praktyk w zakresie kreowania i wdrażania polityki młodzieżowej zarówno na poziomie lokalnym, jak i międzynarodowym. Projekt ma być przestrzenią do nawiązywania kontaktów między osobami odpowiedzialnymi za politykę młodzieżową i posiadającymi wpływ na podejmowanie konkretnych decyzji dotyczących młodzieży. Ponadto projekt ma na celu wsparcie aktywnych młodych ludzi poprzez zwiększenie ich kompetencji i umiejętności społecznych. Cele odpowiadają na unijne priorytety dot. młodzieży w tym promowanie angażowania, łączenia i wzmacniania pozycji młodych ludzi, wspieranie osób w zdobywaniu i rozwijaniu podstawowych umiejętności i kompetencji kluczowych oraz promowanie jakości, innowacyjności i uznawania pracy z młodzieżą.

Projekt niestety rozpoczął się w najgorszym czasie dla większości z nas – 2020 r. to czas pandemii koronawirusa SARS-COV-2, który przekreślił plany projektowe zarówno organizacji partnerskich jak i młodych ludzi zaangażowanych w nasze działania. Na spotkaniach Grupy Sterującej partnerstwa, po konsultacjach z Narodową Agencją postanowiliśmy mimo wszystko realizować działania dostosowując się do nowej rzeczywistości i warunków. Patrząc na cele projektu wspomniane wyżej doszliśmy do wniosku, że tym bardziej teraz potrzebne jest wsparcie dla działań promłodzieżowych i dla samej młodzieży.

Po pierwsze postanowiliśmy przełożyć wszystkie mobilności (działania międzynarodowe stacjonarne) na czas kiedy możliwe będzie bezpieczne podróżowanie – tutaj decydujący był głos młodzieży ze wszystkich krajów partnerskich. Dla młodych ludzi bardzo ważny jest bezpośredni kontakt z rówieśnikami, poznawanie różnych kultur oraz nauka swoich umiejętności „na żywo”, a po kilku miesiącach zdalnej nauki wszyscy widzieli więcej jej wad niż zalet. Jak stwierdzili „zdalna nauka nie jest tak samo efektywna i atrakcyjna jak prawdziwe spotkania”. 

online

Jednakże przełożenie działań stacjonarnych nie skutkowało zawieszeniem projektu. Pod względem merytorycznym skupiliśmy się na spotkaniach online (zarówno lokalnych jak i międzynarodowych) – odbyły się po 2 spotkania z każdym partnerem projektu, 4 spotkania Grupy Sterującej, gdzie omawialiśmy i reagowaliśmy na bieżące wydarzenia, dyskutowaliśmy o politykach młodzieżowych w poszczególnych krajach, zarówno przed pandemią jak i w jej trakcie. Niewątpliwie wartością dodaną projektu będzie zestaw wniosków i rekomendacji dotyczących dostosowania polityk młodzieżowych do bieżącej sytuacji nad którą obecnie pracujemy. Na tych spotkaniach powstał też Management Plan oraz wstępny zarys publikacji dot. wymiany dobrych praktyk.

img 20210112 101455

Projekt jest realizowany w partnerstwie międzynarodowym, gdzie Gmina Starachowice jest liderem, a partnerami są: Miasto Santarem (Portugalia), Miasto Kłajpeda (Litwa), oraz dwie organizacje pozarządowe - Institute of Research & Training on European Affairs IRTEA z Grecji oraz ACD LaHoya z Hiszpanii.

Działania projektowe obejmują:

- 3 międzynarodowe spotkania projektowe dotyczące koordynacji projektu, polityki młodzieżowej, Młodzieżowych Rad Miasta, działań dla młodzieży i edukacji pozaformalnej. W spotkaniach wezmą udział władze miasta, urzędnicy, osoby odpowiedzialne za decyzje i młodzież.

- Szkolenie dla młodych ludzi w Hiszpanii z umiejętności miękkich i generowania pomysłów.

- Praca online nad wspólną inicjatywą grup młodzieży z krajów partnerskich, która będzie promowała aktywność społeczną i edukację pozaformalną wśród młodych ludzi.

- Międzynarodowa Inicjatywa Młodzieżowa na Litwie, zaprezentowana wspólnie podczas obchodów Europejskiej Stolicy Młodzieży w 2021 r. w Kłajpedzie.

- Opracowanie publikacji i raportów przedstawiających opis polityk młodzieżowych w różnych krajach Europy oraz metod edukacji pozaformalnej (Blended Mobility).

Projekt jest w 100% finansowany z Programu Erasmus+.

Prezentacje dotyczące polityk młodzieżowych:

pptxPolityka młodzieżowa w Grecji1.52 MB

pptxPolityka młodzieżowa w Hiszpanii958.51 KB

pptxPolityka młodzieżowa na Litwie9.2 MB

pdfPolityka młodzieżowa w Portugalii1.92 MB

pptxPolityka młodzieżowa w Polsce13.24 MB

 

logo c4u 2

Modelowa Rewitalizacja Miast

Rozpoczęliśmy jedno z najważniejszych przedsięwzięć dla Starachowic, które będzie realizowane w ciągu najbliższych kilku lat - REWITALIZACJA miasta. Przed nami duże wyzwania, ogromne możliwości i szansa na zmianę przestrzeni miejskiej.


Drodzy Mieszkańcy, zapraszamy Was do tworzenia tej przestrzeni. Wspólnie możemy sprawić, że poprawią się warunki codziennego życia, estetyka miasta,... że będziemy mieszkać w lepszym miejscu.

Odwiedź nas na Facebooku!

facebook

logo popt

logo ue fundusze