W dniach 21-24 listopada odbyło się ostatnie, już piąte z kolei spotkanie międzynarodowe zamykające projekt „Cities for Youth” finansowany ze środków Programu Erasmus+. Było ono kluczowe dla naszego projektu, ponieważ podsumowywało naszą dotychczasową pracę.
Jak na każdym z naszych spotkań mieliśmy możliwość poznania polityki młodzieżowej samorządu „od kuchni” a w tym uczestniczenia w sesji z Burmistrzem miasta Santarem - Ricardo Gonçalvesem oraz Radnym Młodzieżowej Rady Miasta Santarem - Diogo Gomesem którzy przybliżyli nam działania urzędu oraz młodych aktywistów. Podziękowali nam za współpracę i życzyli wielu wspaniałych sukcesów w dalszej pracy.
Kolejne dwa dni spędziliśmy w historycznym ”Casa do Brasil” - który jest ważnym ośrodkiem kulturowej części miasta. Portugalscy gospodarze zapoznali nas ze swoimi działaniami i projektami które realizują, opowiedzieli o ich organizacji, celach ale i problemach z jakimi zmaga się młodzież. Inspirtująca była praca jaką miasto wykonało podczas opracowywania Strategii na Rzecz Młodzieży w Santarem oraz projektu z Akcji 3 Erasmus+, gdzie młodzież włączyła się w działania na rzecz swojego miasta.
Dzień zakończyliśmy podsumowując razem z naszymi zagranicznymi partnerami, zagadnienia nad którymi pracowaliśmy przez cały projekt. Ostatnim zadaniem warsztatowym jakie miała młodzież, było znalezienie rozwiązań na problemy z jakimi jeszcze mogą borykać się młodzieżowe organizacje. Dlatego też, odnieśliśmy się ponownie do wszystkich polityk młodzieżowych danych organizacji oraz wymieniliśmy się finalnymi przemyśleniami na temat projektu. Ewaluacja podsumowująca projekt pokazała nam ogrom pracy jaki wykonaliśmy i postępy jakie poczyniliśmy. Dyskusja o działalności młodzieży przyniosła jeszcze wiele nowych pomysłów na przyszłe wspólne projekty ponieważ wspominając wszystkie nasze dotychczasowe osiągniecia nie zapominaliśmy o wspólnych przeżyciach jakich doświadczaliśmy i znajomościach jakie zawiązaliśmy na długie lata.
Mielimy również możliwość poznania kultury pięknego miasta Santarém z którym współpracowaliśmy. Drugi dzień naszego spotkania spędziliśmy na odkrywaniu miasta wraz z lokalnymi mieszkańcami który pokazali nam je od ich strony. Odwiedziliśmy Jardim da República – piękny zabytkowy dwór królewski po którym oprowadziła nas przewodnik opowiadając o najważniejszych wydarzeniach historycznych związanych z tym miejscem. Oczywiście nie obyło się bez spróbowania niesamowitych potraw kuchni portugalskiej czy spróbowania prawdziwej tradycyjnej kawy. Mieliśmy niesamowitą okazję uczestniczenia w koncercie studenckiej grupy artystycznej przedstawiającej nam tradycyjna muzykę oraz taniec.
Dzięki kooperacji z naszymi zagranicznymi przyjaciółmi ponownie pokazaliśmy jak dobrze potrafimy osiągnąć zamierzone przez nas cele. Po tak owocnej współpracy z naszymi partnerami, naprawdę ciężko było się pożegnać. Projekt ten, nie tylko pozostawił w nas ogrom wiedzy i doświadczenia ale i zawiązał wspaniałe znajomości które w przyszłości zaowocują kolejnymi wspaniałymi projektami młodzieżowymi finansowanymi przez Erasmus+.