Cookies help us deliver our services. By using our services, you agree to our use of cookies. Learn more

Towarzystwo Przyjaciół Starachowic zainaugurowało realizację projektu pod nazwą „Starachowicka droga ku niepodległości – odnowienie miejsca pamięci peowiaka Eugeniusza Wydrzyckiego”.

Miejscem pamięci jest ciekawy nagrobek znajdujący się przy głównej alei cmentarza parafialnego przy ulicy Zgodnej. Jest w nim pochowany Eugeniusz Wydrzycki, jeden z dowódców Polskiej Organizacji Wojskowej, działającej w konspiracji w latach I wojny światowej na ziemiach polskich pod zaborami. Peowiacy stanowili główny trzon listopadowego zrywu Polaków ku niepodległości. To przede wszystkim oni atakowali urzędy i posterunki władz okupacyjnych oraz rozbrajali ich żołnierzy i funkcjonariuszy. Eugeniusz Wydrzycki był zastępcą peowiaków starachowickich, którzy wraz z kolegami z Wierzbnika, Wanacji i Michałowa w nocy z 31 X na 1 XI 1918 r. wyzwolili nasze miasto. Po odrodzeniu się państwa, wraz ze swoimi kolegami wstąpił ochotniczo do Wojska Polskiego uczestnicząc przez kilka lat w walkach na froncie wschodnim. W roku 1925, na skutek trudów wojennych, zmarł w Starachowicach w wieku 25 lat. Ponieważ zmarł bezpotomnie, gdy zabrakło bliskich, którzy zaopiekowali by się grobem. Dlatego 1 listopada ubiegłego roku wolontariusze, wśród których znalazło się wiele osób publicznych z prezydentem miasta na czele, kwestowało na rzecz odnowienia tego nagrobka. Zebrana kwota nie pokryłaby wszystkich kosztów renowacji, dlatego Towarzystwo Przyjaciół Starachowic wystąpiło do programu grantowego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pozyskując dzięki wsparciu wojewody świętokrzyskiego Agaty Wojtyszek dodatkowe środki.

5
Dzięki tym środkom zostanie odnowiony nagrobek, a obok niego zostanie zainstalowana tablica informująca o dokonaniach starachowickich peowiaków, w tym Eugeniusza Wydrzyckiego. Ponadto zostały zaplanowane działania o charakterze promocyjno-edukacyjnym, takie jak prelekcje dla młodzieży szkolnej, artykuły prasowe, wystawa w centrum handlowym. Szczególnie ta ostatnia, zaprezentowana w Galerii Kamienna, ma szansę dotrzeć do dużej liczby mieszkańców.

5 kopiowanie
Projekt Towarzystwo realizuje przy współudziale partnerów: starachowickiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego, parafii Świętej Trójcy, Gimnazjum nr 2, Miejskiej Biblioteki Publicznej, Spółdzielczego Domu Kultury, Galerii Kamienna i 40. Drużyny Starszoharcerskiej ZHP.
W konferencji prasowej otwierającej projekt wzięła udział pani wojewoda Agata Wojtyszek, pan prezydent Marek Materek oraz przedstawiciele partnerów: ksiądz dziekan Andrzej Rdzanek, pani dyrektor Jolanta Sopińska, pani dyrektor Monika Słowak-Brzezińska, pan Zbigniew Bielat, harcmistrzyni Dorota Chyczewska.

3 kopiowanie copy

Modelowa Rewitalizacja Miast

Rozpoczęliśmy jedno z najważniejszych przedsięwzięć dla Starachowic, które będzie realizowane w ciągu najbliższych kilku lat - REWITALIZACJA miasta. Przed nami duże wyzwania, ogromne możliwości i szansa na zmianę przestrzeni miejskiej.


Drodzy Mieszkańcy, zapraszamy Was do tworzenia tej przestrzeni. Wspólnie możemy sprawić, że poprawią się warunki codziennego życia, estetyka miasta,... że będziemy mieszkać w lepszym miejscu.

Odwiedź nas na Facebooku!

facebook

logo popt

logo ue fundusze