Cookies help us deliver our services. By using our services, you agree to our use of cookies. Learn more
Spotkanie organizatorów akcji

Kieleckie stowarzyszenie Salutem wraz ze studentami Społecznej Akademii Nauk pod koniec grudnia rozpoczyna wyprawę samochodową dookoła Afryki pod nazwą: „Scyzoryki wzdłuż Afryki”. W ciągu 6 miesięcy uczestnicy wyprawy mają zamiar odwiedzić ponad 30 państw na dwóch kontynentach. Oprócz samej podróży, celem jest wsparcie fundacji EDU Afryka.

- Akcję „Scyzoryki wzdłuż Afryki” chcę aby poznali uczniowie naszych szkół oraz mieszkańcy naszego miasta i na ile to możliwe przyłączyli się do niej. - mówi Prezydent Miasta Marek Materek. - Jest to szczytna akcja, którą warto wesprzeć. Korzystając z okazji chciałem podziękować panu Jackowi Słowakowi prezesowi Stowarzyszenia Salutem, dzięki któremu grupa osób niepełnosprawnych z terenu naszego miasta mogła uczestniczyć w wyjeździe do Czarnobyla, w wyprawie na Morskie Oko, a ostatnio przekazali mi informację, że uczestniczyli w spływie kajakowym. Dla osób niepełnosprawnych, mających problemy z poruszaniem się jest to dużym wydarzeniem i dużym wyróżnieniem. Dzięki współpracy ze stowarzyszeniem Salutem oraz Społeczną Akademią Nauk mogą zwiedzać kraj i świat przełamując bariery. Za to serdecznie dziękuję.

Podczas trwania projektu “Scyzoryki wzdłuż Afryki” jej uczestnicy zamierzają wesprzeć Polską Fundację pomagającą najbiedniejszym dzieciom w zdobywaniu podstawowego wykształcenia. Do tego celu niezbędne są pomoce naukowe takie jak: kredki, farbki, pędzelki, tornistry, ubrania, buty, piłki, klocki itp.
- Fundacja powstała z miłości do Afryki, z troski o jej mieszkańców. Jest to piękny i fascynujący kontynent ze wspaniałymi ludźmi, którzy bardzo chcą coś zmienić w swoim życiu, jednak warunki, w których przyszło im żyć nie bardzo na to pozwalają. - informuje Jacek Słowak prezes Stowarzyszenia Salutem - Terenem działania fundacji są dwa najbiedniejsze kraje Afryki Subsaharyjskiej: Benin i Togo. Koncentrują się na pomocy tam, gdzie jest najbardziej potrzebna. Mówi się, że ubóstwo jest tam, gdzie ludzie na dzień przeżycia mają do dyspozycji mniej niż równowartość 1 Euro. W Beninie i Togo wiele osób nie ma nawet tego. Życie jest tam proste, a zarazem bardzo ciężkie. Społeczeństwo jest bardzo rozwarstwione. Zdecydowaną większość stanowią ludzie żyjący poniżej granicy ubóstwa. Często borykają się z brakiem dostępu do wody, elektryczności, jedzenia, edukacji, ochrony zdrowia. Nie wynika to z tego, że tego wszystkiego tam nie nie ma - jest. Jednak skrajne ubóstwo i analfabetyzm, brak wykształcenia powoduje, że większość mieszkańców na to nie stać.

Na szczęście, jak informuje organizator wyprawy Jacek Słowak - są to kraje, gdzie nie ma konfliktów zbrojnych. Niewątpliwym osiągnięciem tych krajów jest to, że edukacja jest obowiązkowa i bezpłatna. Dostępna jest zarówno dla chłopców jak i dziewczynek. Co nie oznacza, że wszystkie dzieci chodzą do szkoły. Niektórych na to nie stać, inni nie mają świadomości, że szkoła może coś w życiu zmienić.

- Naszym celem jest zebranie jak największej ilości rzeczy potrzebnych dzieciom i zawiezienie ich do Afryki. - mówią organizatorzy - Mamy nadzieję zachęcić zarówno sponsorów naszej wyprawy, jak i szkoły oraz lokalne władze do wsparcia tej inicjatywy. Całą akcję zainicjowała młodzież z Kielc, dzieci – dzieciom.
Do akcji już włączyły się szkoły i przedszkola z całego kraju. Starachowice również przyłączyły się do prowadzonej zbiórki, którą na terenie miasta koordynuje Anita Skowrońska z III Liceum Ogólnokształcącego w Starachowicach, która również udziela wszelkich informacji w sprawie organizowanych zbiorek.

 

Organizatorzy akcji

 

- Akcja w naszym mieście rozpocznie się 6 listopada i będzie trwała miesiąc. - informuje Anita Skowrońska -Naszą ideą jest to, aby dyrektorzy wszystkich placówek oświatowych w Starachowicach czynnie wsparli działania aby udało nam się zebrać jak najwięcej darów dla potrzebujących dzieci. Chcemy, aby każde dziecko na terenie miasta, województwa i kraju czynnie włączyło się do akcji. Dzieci dla dzieci.

- Z panem Jackiem i stowarzyszeniem Salutem współpracujemy od lat, pan Jacek jest organizatorem wielu, ale tak akcja jest szczególna dlatego też apelujemy do Państwa, abyście również zaangażowali się w tą inicjatywę. - mówi Paweł Ramiączek Dziekan Wydziału Handlu i Bezpieczeństwa Społecznej Akademii Nauk. - Naszą ideą jest to, aby pomagać ludziom, a przy okazji promować region świętokrzyski.

 

broszura final

 

Modelowa Rewitalizacja Miast

Rozpoczęliśmy jedno z najważniejszych przedsięwzięć dla Starachowic, które będzie realizowane w ciągu najbliższych kilku lat - REWITALIZACJA miasta. Przed nami duże wyzwania, ogromne możliwości i szansa na zmianę przestrzeni miejskiej.


Drodzy Mieszkańcy, zapraszamy Was do tworzenia tej przestrzeni. Wspólnie możemy sprawić, że poprawią się warunki codziennego życia, estetyka miasta,... że będziemy mieszkać w lepszym miejscu.

Odwiedź nas na Facebooku!

facebook

logo popt

logo ue fundusze