Cookies help us deliver our services. By using our services, you agree to our use of cookies. Learn more
ule miejskiej pasieki

Pięć kolorowych uli stanęło na dachu Galerii Miejskiej „Skałka”. Miód pozyskany z miejskiej pasieki będzie sprzedawany podczas imprez miejskich, a dochód uzyskany ze sprzedaży zostanie przeznaczony na cele społeczne. Miejska pasieka, to jak informuje Prezydent Miasta Marek Materek, jedna z inicjatyw projektu Eko Starachowice.

Na całym świecie w miastach na dachach hoteli, restauracji i urzędów mieszkają pszczoły. W naszym kraju pierwsze miejskie pasieki powstały w Warszawie m.in. na dachu Pałacu Kultury i Nauki. Moda na pasieki miejskie trwa. Skwery i zieleńce bogate są w różnorodne rośliny miododajne. Pasieki ustawiane na dachach mają zwrócić uwagę na problem masowego wymierania pszczół, przyczynić się do promocji pszczelarstwa.

- Miejska pasieka w Starachowicach powstała w centrum miasta, na dachu Galerii Handlowej Skałka prowadzonej przez gminę i jest to kolejna z inicjatyw programu Eko Starachowice – informuje Prezydent Miasta Marek Materek. - Przed kilkoma dniami zgłosił się do mnie Damian Zaczkiewicz z pomysłem, aby na terenie miasta powstała miejska pasieka. W ciągu tygodnia Damianowi udało się wszystko zorganizować, dodam, że robił to wolontarystycznie. Pozyskał sponsorów, dzięki którym kupiliśmy ule, kupiliśmy pszczoły i sprzęt niezbędny do funkcjonowania pasieki. Chcemy być najbardziej ekologicznym miastem w województwie świętokrzyskim sprzyjają temu kolejne inicjatywy realizowane w ramach projektu Eko Starachowice. Obecnie trwa zagospodarowywanie stref zieleni miejskiej, na terenie miasta powstają pierwsze łąki kwietne, będą sadzone drzewa i krzewy.

Opiekę nad pasieką sprawuje pan Damian Zaczkiewicz, jak mówi sam o sobie, młody pszczelarzem z rodziny z tradycjami pszczelarskimi

- Starsi pszczelarze podkreślają brak pszczół na kwitnącej roślinności. Obserwując środowisko w którym żyjemy na pewno sami dostrzegacie mniej pszczół niż w latach ubiegłych – informuje Damian Zaczkiewicz. - Problem ten jest zauważalny zarówno w miastach jak i wsiach. Doceńmy pszczoły, ich pracę jaką wykonują dla człowieka i otaczającego nas środowiska poprzez zapylanie kwiatów, drzew, krzewów i roślin. Efektem tego jest niewątpliwie bioróżnorodność w przyrodzie, większe plony oraz jakość owoców tego zapylania. Pamiętajmy także, że 1/3 żywności bardzo ważnej dla człowieka mamy dzięki pszczołom.

Prezydent Marek Materek podziękował inicjatorowi oraz sponsorom tego ekologicznego przedsięwzięcia.
- Chciałbym podziękować Damianowi oraz jego żonie a także wszystkim osobom dzięki którym miejska pasieka w Starachowicach powstała, są to: Eunika i Marcin Gałek - firma Gama – Star, Daniel Pocheć - firma Stal – Eco, Adam Rafalski - Plandeki Zakład Usługowo - Handlowo – Produkcyjny, Marcin Pocheć Zakład Energetyki Cieplnej oraz Wojciech Margowniczy Sklep Pszczelarski. Ule, które stanęły na dachu galerii są kolorowe, pomalowane w barwy sponsorów, o takipiękny wygląd domków dla pszczół zadbała pani Urszula Kondracka firma UNIKAT.

Pierwszy miód z miejskiej pasieki, który trafi do sprzedaży to miód mniszkowy, będzie go można kupić podczas festynu organizowanego z okazji Dnia Dziecka w przyszłym roku.

 

 

img 9723

 

img 9781

 

img 9844

 

img 9801

 

img 9798

 

img 9803

 

img 9703

 

img 9806

 

 

Modelowa Rewitalizacja Miast

Rozpoczęliśmy jedno z najważniejszych przedsięwzięć dla Starachowic, które będzie realizowane w ciągu najbliższych kilku lat - REWITALIZACJA miasta. Przed nami duże wyzwania, ogromne możliwości i szansa na zmianę przestrzeni miejskiej.


Drodzy Mieszkańcy, zapraszamy Was do tworzenia tej przestrzeni. Wspólnie możemy sprawić, że poprawią się warunki codziennego życia, estetyka miasta,... że będziemy mieszkać w lepszym miejscu.

Odwiedź nas na Facebooku!

facebook

logo popt

logo ue fundusze