Cookies help us deliver our services. By using our services, you agree to our use of cookies. Learn more

Dodatek mieszkaniowy

Dodatek mieszkaniowy jest to finansowe wsparcie dla osób borykających się z trudnościami we wnoszeniu bieżących opłat mieszkaniowych.

Świadczenie to przysługuje osobom, które spełniają łącznie poniższe trzy warunki:

  • posiadają tytuł prawny do lokalu;
  • zamieszkują lokale mieszkalne spełniające ustawowe kryterium metrażowe;
  • spełniają ustawowe kryterium dochodowe.

Przez kryterium tytułu prawnego do lokalu należy rozumieć, że dodatek mieszkaniowy przysługuje następującym osobom:

  • najemcom bądź podnajemcom lokali mieszkalnych, którzy w nich mieszkają
  • osobom mieszkającym w lokalach mieszkalnych, do których przysługuje im spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego
  • osobom, które mieszkają w lokalach mieszkalnych znajdujących się w budynkach stanowiących ich własność oraz właścicielom samodzielnych lokali mieszkalnych
  • innym osobom posiadającym tytuł prawny prawny do zajmowanego lokalu mieszkalnego i ponoszącym wydatki związane z jego zajmowaniem
  • osobom, które zajmują lokal mieszkalny bez tytułu prawnego a oczekujący na przysługujacy im lokal zamienny bądź najem socjalny lokalu.

Dodatek mieszkaniowy przysługuje w związku z mieszkaniem w jednym lokalu mieszkalnym albo zajmowaniem jednego lokalu mieszkalnego i dlatego może przysługiwać na podstawie więcej niż jednego tytułu prawnego spośród określonych wyżej.

Kryterium metrażowe jest ściśle uzależnione od liczby osób zamieszkających w lokalu mieszkalnym, przez co nalezy rozumieć, iz dodatek mieszkaniowy przysługuje w sytuacji, gdy powierzchnia użytkowa lokalu nie przekracza ustawowo określonej dla danej liczby osób powierzchni (powierzchnia normatywna) o więcej niż 30% (lub 50% jeśli wielkość pokoi i kuchni nie przekracza 60% powierzchni całego lokalu).

Liczba osób zamieszkujących w lokalu Powierzchnia normatywna Powierchnia normatywna + 30%
1 osoba 35,00 m² 45,50m²
2 osoby 40,00m² 52,00m²
3 osoby 45,00m² 58,50m²
4 osoby 55,00m² 71,50m²
5 osób 65,00m² 84,50m²
6 osób 70,00m² 91,00m²

Dla każdej kolejnej osoby powierzchnia normatywna zwiększana jest o 5m²

Powierzchnię normatywną powiększa się o 15 m2, w przydadku jeżeli w lokalu mieszka osoba niepełnosprawna poruszająca się na wózku inwalidzkim bądź osoba niepełnosprawna, której niepełnosprawność wymaga zamieszkiwania w oddzielnym pokoju, przy czym niezbedny jest tutaj odpowiedni zapis w orzeczeniu o niepełnosprawności lub w orzeczeniu o stopniu niepełnosprawności

Kryterium dochodowe oznacza, iż dodatek mieszkaniowy przysługuje, jeżeli w okresie 3 miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku średni miesięczny dochód przypadający na jednego członka gospodarstwa domowego nie przekroczył 40% przeciętnego wynagrodzenia w gospodarstwie jednoosobowym lub 30% w gospodarstwie wieloosobowym.

Przy rozpatrywaniu wniosku o przyznanie dodatku mieszkaniowego uwzględnia się kwotę przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, obowiązującego w dniu złożenia wniosku, ostatnio ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego na podstawie art. 20 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2021r. poz. 291 z późn. zm).

Począwszy od lutego 2025 r. kryterium dochodowe do dodatku mieszkaniowego wynosi 3 272,69w gospodarstwie jednoosobowym oraz 2 454,54w gospodarstwie wieloosobowym.

Przez gospodarstwo domowe rozumie się gospodarstwo prowadzone przez osobę ubiegającą się o przyznanie dodatku mieszkaniowego, samodzielnie zajmującą lokal mieszkalny, albo gospodarstwo prowadzone przez tę osobę wspólnie z małżonkiem i innymi osobami stale z nią zamieszkującymi i gospodarującymi, które swoje prawa do zamieszkiwania w lokalu wywodzą z prawa tej osoby.

Dodatek mieszkaniowy nie przysługuje osobom, które przebywają w domu pomocy społecznej, młodzieżowym osrodku wychowawczym, schronisku dla nieletnich, zakładzie poprawczym, zakładzie karnym, w szkole, w tym w szkole wojskowej, jeżeli powyższe instytucje zapewniają całodobowe i nieodpłatne utrzymanie.

W rozumieniu art. 3 pkt 1 Ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. 2022r., poz. 615) za dochód uważa się:

- przychody podlegające opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 27, art. 30b, art. 30c, art. 30e i art. 30f ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1387, z późn. zm.3)), pomniejszone o koszty uzyskania przychodu, należny podatek dochodowy od osób fizycznych, składki na ubezpieczenia społeczne niezaliczone do kosztów uzyskania przychodu oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne,

- dochód z działalności podlegającej opodatkowaniu na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne,

- inne dochody niepodlegające opodatkowaniu na podstawie przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, w tym m.in. dochody uzyskane z gospodarstwa rolnego, alimenty na dzieci, świadczenia wypłacane w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów, pomoc materialną o charakterze socjalnym określona w art. 90c ust. 2 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2019 r. poz. 1481, 1818 i 2197) oraz świadczenia, o których mowa w art. 86 ust. 1 pkt 1–3 i 5 oraz art. 212 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, kwoty otrzymane na podstawie art. 27f ust. 8–10 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, stypendia dla bezrobotnych finansowane ze środków Unii Europejskiej lub Funduszu Pracy, niezależnie od podmiotu, który je wypłaca i inne.

Wymagane dokumenty:

- wniosek o przyznanie dodatku mieszkaniowego potwierdzony przez zarządcę budynku albo inna osobę, która jest uprawniona do pobierania należności za lokal mieszkalny

- dokument potwierdzający wysokość opłat za lokal (z rozbiciem na stawki – wydatki za miesiąc poprzedzający dzień złożenia wniosku o przyznanie dodatku mieszkaniowego, który jest wystawiony przez zarażdce lokalu albo osobę uprawniona do pobierania opłat,

- deklaracja o dochodach za okres ostatnich trzech miesięcy klendarzowych poprzedzających dziań złożenia wniosku

- dokumenty, na podstawie których wypałniona została deklaracja o dochodach, dokumenty te muszą potwierdzać wysokość dochodów wszystkich osób zamieszkujących lokal i dotyczyć trzech pełnych miesięcy kalendarzowych, poprzedzających datę złożenia wniosku.

Wnioski o przyznanie dodatku mieszkaniowego są przyjmowane w Centrum Usług Społecznych, ul. Majówka 21 a – Dział Świadczeń Rodzinnych i Alimentacyjnych - pokój nr 1 - od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 – 15:00.

Modelowa Rewitalizacja Miast

Rozpoczęliśmy jedno z najważniejszych przedsięwzięć dla Starachowic, które będzie realizowane w ciągu najbliższych kilku lat - REWITALIZACJA miasta. Przed nami duże wyzwania, ogromne możliwości i szansa na zmianę przestrzeni miejskiej.


Drodzy Mieszkańcy, zapraszamy Was do tworzenia tej przestrzeni. Wspólnie możemy sprawić, że poprawią się warunki codziennego życia, estetyka miasta,... że będziemy mieszkać w lepszym miejscu.

Odwiedź nas na Facebooku!

facebook

logo popt

logo ue fundusze