Pliki cookie pomagają nam udostępniać nasze usługi. Korzystając z tych usług, zgadzasz się na użycie plików cookie. Więcej informacji

Uroczyste obrady z okazji 100 rocznicy odzyskania praw miejskich przez Wierzbnik i pierwszego posiedzenia Rady Miejskiej odbyły się dziś w sali „Olimpia” Urzędu Miejskiego w Starachowicach. Rocznicową sesję poprowadził Przewodniczący Rady Miejskiej Włodzimierz Orkisz. Okolicznościowy referat wygłosił Paweł Kołodziejski dyrektor Muzeum Przyrody i Techniki Ekomuzeum im. Jana Pazdura w Starachowicach. List gratulacyjny odczytała Starosta Starachowicki Danuta Krępa.

Przewodniczący Rady Miejskiej Włodzimierz Orkisz rozpoczynając obrady nawiązał do wagi symboli w życiu każdej społeczności, także społeczności miasta Starachowice.
- To wokół tych symboli, które znaczą cenne wartości ogniskują się nasze wysiłki. Waga symbolicznych doświadczeń w lokalnej historii pozwala nam bowiem określić własną tożsamość – mówił Przewodniczący Rady Miejskiej Włodzimierz Orkisz. - Okazuje to, co nas wyróżnia spośród innych społeczności, co czyni nas w pewien sposób wyjątkowymi. Jedynie społeczności posiadające silnie wykształconą tożsamość z miejscem zamieszkania przestają być przygodnym zbiorowiskiem, a stają się świadomym społeczeństwem obywatelskim. Społeczeństwem obywateli, którym bliskie są dokonania poprzednich pokoleń.

 

Protokół z pierwsze sesji rady

 

W podróż w czasie do początków starachowickiej samorządności zabrał uczestników obrad dyrektor Muzeum Przyrody i Techniki Ekomuzeum wygłaszając okolicznościowy referat, któremu towarzyszyła prezentacja multimedialna zawierająca m.in. pierwszą stronę protokołu posiedzenia Rady Miasta Wierzbnik z dnia 27 lutego 1917 r. (Zbiory AP w Kielcach), pieczęć miejską z protokołu obrad Rady Miejskiej w Wierzbniku (zbiory AP w Kielcach) oraz widok na Rynek wierzbnicki z wylotu ulicy Niskiej. Lata 1916-1918. (zbiory Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach).

- Na mocy decyzji okupacyjnych władz wojskowych z 18 sierpnia 1916 roku w trzydziestu ośmiu miastach leżących na terenach okupowanych przez Austro-Wegry wprowadzono samorząd. Jednym z tych miast był Wierzbnik, którego radnych wyznaczyć miało miejscowe Kreiskommando. Dokładnie 27 lutego 1917 roku wyznaczona rada Miasta zebrała się na swoim pierwszym posiedzeniu. - informował Paweł Kołodziejski dyrektor Muzeum Przyrody i Techniki Ekomuzeum im. Jana Pazdura w Starachowicach - Wśród dwudziestu czterech ówczesnych radnych znalazły się osoby cieszące się nie tylko poparciem okupacyjnych władz ale przede wszystkim cieszące się dużym zaufaniem społecznym. Wśród nich byli ks. Bolesław Sztobryn, proboszcz parafii Św. Trójcy, biorący udział w pracach Tymczasowej rady Stanu Królestwa Polskiego, Władysław Laskowski, kierownik miejscowej szkoły i działacz społeczny, jak również późniejsi burmistrzowie Wierzbnika z okresu II Rzeczpospolitej: Władysław Miernik i Władysław Sokół. Na pierwszej sesji radni Wierzbnika uchwalili budżet miasta na 1917 rok, zajęli się również ustaleniem wysokości opłat za handel na Rynku, tak zwanym „placowym”. Wystosowali apel do władz okupacyjnych o przyłączenie Starachowic fabrycznych do Wierzbnika.

 

Rynek w Wierzbniku

 

Minutą ciszy uczczono pamięć mieszkańców naszego miasta, którzy żyli tu i pracowali na przestrzeni blisko czterech stuleci. Obradom towarzyszyła wystawa "Wielka Wojna nad Kamienną", przygotowana przez Muzeum Przyrody i Techniki w 2014 roku.

 

Modelowa Rewitalizacja Miast

Rozpoczęliśmy jedno z najważniejszych przedsięwzięć dla Starachowic, które będzie realizowane w ciągu najbliższych kilku lat - REWITALIZACJA miasta. Przed nami duże wyzwania, ogromne możliwości i szansa na zmianę przestrzeni miejskiej.


Drodzy Mieszkańcy, zapraszamy Was do tworzenia tej przestrzeni. Wspólnie możemy sprawić, że poprawią się warunki codziennego życia, estetyka miasta,... że będziemy mieszkać w lepszym miejscu.

Odwiedź nas na Facebooku!

facebook

logo popt

logo ue fundusze