Cookies help us deliver our services. By using our services, you agree to our use of cookies. Learn more

W dniu 20 grudnia 2018 r. Prezydent Marek Materek podpisał rozstrzygnięcie przetargu na rewitalizację Parku Miejskiego. Usytuowany w centrum miasta kompleks leśny, dziś mocno zaniedbany, zmieni się nie do poznania. 

- Rozstrzygnęliśmy przetarg ogłoszony na rewitalizację Parku Miejskiego im. Stefana Żeromskiego – informuje Prezydent Miasta Marek Materek. - Postępowanie wygrała firma ze Skarżyska Kamiennej, która złożyła najniższą ofertę opiewającą na kwotę 12 mln 642 tys. zł. Przypomnę, że dwie kolejne z ofert opiewały kolejno na kwoty ponad 18 i 19 mln zł. Termin zakończenia inwestycji to wakacje 2020 roku.

Na „Zagospodarowanie Parku Miejskiego w Starachowicach” gmina pozyskała dofinansowanie z dwóch źródeł w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014 – 2020: 

1. Działanie: 4.5 Ochrona i wykorzystanie obszarów cennych przyrodniczo. Projekt pn. "Zagospodarowanie Parku Miejskiego w Starachowicach"

2. Działanie: 6.5 Rewitalizacja obszarów miejskich i wiejskich. Projekt pn. „Rewitalizacja – lepsze życie w Starachowicach, mieście, które znalazło pomysł na siebie”.

- Jest to inwestycja długo wyczekiwana przez mieszkańców. Zaczynają się spełniać nasze marzenia o tym, aby Park Miejski, ponownie tak jak przed laty, stał się miejscem przyjaznym dla mieszkańców a także gości spoza odwiedzających nasze miasto - mówi Prezydent Miasta Marek Materek. - Jest to blisko 10 hektarowy kompleks położony w centrum miasta w przepięknej lokalizacji, przepięknie ukształtowany a który od lat straszył swoim wyglądem raczej zniechęcał niż zachęcał, aby go odwiedzić. Wszystko to co przed laty tam funkcjonowało czyli muszla koncertowa, oświetlenie parkowe, ławeczki dziś już praktycznie nie istnieje. W ramach zaplanowanej rewitalizacji będziemy chcieli wykonać ponownie muszlę koncertową, taras widokowy, zagospodarować ciek wodny, zasadzimy nowe krzewy, ozdobną roślinność. W parku oprócz ławek pojawią się hamaki i leżaki. Dla właścicieli czworonogów dobra wiadomość jest taka- że powstanie tam także dog park o którego utworzenie wnioskowali.

Projekt zakłada także; modernizację głównych alejek i chodników, budowę ścieżki żelaza przez teren parku, budowę zjeżdżalni, montaż stołów do gier, stojaków rowerowych, budowę dog parku, wykonanie rzeźby Żeromskiego i rekonstrukcji wejścia do szybu kopalni. Ponadto na terenie parku powstanie mini amfiteatr, wykonane zostanie oświetlenie, zamontowany monitoring i punkty sieci Wi-Fi. Inwestycja zakłada także remont odcinków ulic Chopina i Rotmistrza Pileckiego.

Chcąc przywrócić to miejsce mieszkańcom miasta, autorzy opracowanej na zlecenie Gminy Starachowice koncepcji nowego zagospodarowania parku, wykorzystali elementy przed laty funkcjonujące w tym miejscu wzbogacając je o współcześnie dostępne rozwiązania urbanistyczne i architektoniczne. Inwestycja, jak podkreśla prezydent, niewątpliwie uatrakcyjni ofertę turystyczną przygotowywaną dla osób odwiedzających Starachowice.

Modelowa Rewitalizacja Miast

Rozpoczęliśmy jedno z najważniejszych przedsięwzięć dla Starachowic, które będzie realizowane w ciągu najbliższych kilku lat - REWITALIZACJA miasta. Przed nami duże wyzwania, ogromne możliwości i szansa na zmianę przestrzeni miejskiej.


Drodzy Mieszkańcy, zapraszamy Was do tworzenia tej przestrzeni. Wspólnie możemy sprawić, że poprawią się warunki codziennego życia, estetyka miasta,... że będziemy mieszkać w lepszym miejscu.

Odwiedź nas na Facebooku!

facebook

logo popt

logo ue fundusze